Fair Schedule

Thursday Events

9:00-12:00pm – WDEV Radio, Gazebo

9:00-9:30am – Dairy Demonstrations, Frazer Show Arena

9:00am – Oxen Open Log Skid, Grandstand/track 10:00am – Open Dairy Heifer Show, Frazer Show Arena 10:00am – Horse Show begins

10:00am – Larkin Dancers, Entertainment Tent

10:00 & 11:00am – Swine Showing Demonstration and Q&A, Small Livestock Arena 10:30am – Modern Times Theater, Entertainment Tent

11:00am – Pony Pulling, Memorial Arena

11:15am – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

12:00pm – Everything you were afraid to ask about pigs Q&A, Small Livestock Arena

12:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

12:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

1:00pm – Swine Showing Demonstration and Q&A, Small Livestock Arena

1:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

2:00pm – Harness Racing, Grandstand/Track

2:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

2:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

3:00pm – Pony Pulling, Memorial Arena

3:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

3:30pm – Junior Trained Steer Competition, Memorial Arena

TBD Open Poultry & Rabbit Show, Poultry Barn

3:00pm – Junior Poultry & Rabbit Show, Poultry Barn

4:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

6:00pm – Sheep Dog Demonstrations, Grandstand/Track

6:00pm – Mountain House Cloggers, Entertainment Tent

7:00pm – Pony Pulling, Memorial Arena

Friday Events

9:00am – Oxen Open Cart, Grandstand

9:00am – Open Dairy Cows, Frazer Show Arena

9:00am – Sheep Show, Small Livestock Arena

10:00am – Horse Show begins

10:00am – Larkin Dancers, Entertainment Tent

10:30am – Modern Times Theater, Entertainment Tent

11:00am-10:00pm – Bingo, New Building (help us name it)

11:00am – Horse Pulling, Memorial Arena

11:00am – Junior Swine Fitting & Showmanship, Small Livestock Arena

11:15am – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

12:00pm – Harness Racing, Grandstand/Track

12:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

12:00pm – Radio Rangers, Grandstand/Track

12:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

1:00pm – Junior Swine Conformation Show, Small Livestock Arena

1:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

2:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

TBD in the Afternoon – Supreme Dairy Cow

2:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

3:00pm – Oxen/Steer Open Show, Frazer Show Arena

3:00pm – Horse Pulling, Memorial Arena

3:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

3:30pm – Open Conformation Swine Show, Small Livestock Arena

4:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

5:00-7:00pm – Jerry Blakeney, Gazebo

7:00pm – Horse Pulling, Memorial Arena

8:00pm – Country Legends Tribute Band for Shania Twain, Grandstand/Main Stage

9:00pm – Country Legends Tribute Band for Toby Keith, Grandstand/Main Stage

Saturday Events

8:30am – Dairy Youth Fitting & Showmanship, Frazer Show Arena

9:00am – Goat Show, Small Livestock Arena

9:00am – Poultry & Rabbit Youth Showmanship, Poultry Barn

10:00am – Horse Show begins

10:00am – Larkin Dancers, Entertainment Tent

10:00am – Draft Oxen Pull, Memorial Arena

10:30am – Modern Times Theater, Entertainment Tent 11:00am-

11:00pm – Bingo, New Building (help us name it)

11:15am – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

12:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

12:30pm – Cavalcade of Livestock, Grandstand/Track

12:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

1:00pm – Draft Oxen Pull, Memorial Arena

1:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

1:30pm – Children’s Pedal Tractor Pull

1:30pm – Oxen/Steer Costume Class, Frazer Judging Arena

1:30pm – Swine Agility/Obstacle Course Qualifier, Small Livestock Arena

2:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

2:00-7:00pm – Native Tongue Band, Gazebo

2:30pm – Swine Agility/Obstacle Course Qualifier, Small Livestock Arena

2:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

3:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

4:00pm – Rare Breed Show, Frazer Judging Arena

4:00pm – Draft Oxen Pull, Memorial Arena

4:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

4:00pm – Painted Pig, Small Livestock Arena

7:00pm – Draft Oxen Pull, Memorial Arena

8:00pm – Along Came Jones (Classic Rock), Grandstand/Main Stage

9:00pm – Tribute Band for AC/DC – Back in Black, Grandstand/Main Stage

Sunday Events

9:00am-4:00pm – Tractor Pulling, Track/Grandstand

10:00am – Junior Steer Driving Contest, Memorial Arena

10:00am – Dairy Adult Fitting & Showmanship, Frazer Show Arena

10:00am – Swine Agility/Obstacle Course Qualifier, Small Livestock Arena

10:30am – Clif Murray Memorial Gymkhana

11:00am – Dairy Costume Class, Frazer Show Arena

11:00am – Larkin Dancers, Entertainment Tent

11:30am – Modern Times Theater, Entertainment Tent

11:30am – Swine Agility/Obstacle Course Qualifier, Small Livestock Arena

12:00 – 3:00pm – Alison Turner music, Gazebo

12:00pm-6:00pm – Bingo, New Building (help us name it)

12:00pm – Dairy Herdsmanship Awards, Frazer Show Arena

12:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

1:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

1:00pm – Dairy Conformation Classes, Frazer Show Arena

1:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

2:00pm – Swine Agility/Obstacle Course Finals, Small Livestock Arena

2:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

3:00pm – Larkin Dancers, Entertainment Tent

3:00pm – Open & Junior Teamster Award, at Oxen Barns

3:30pm – Modern Times Theater, Entertainment Tent

4:15pm – Robert Clark Magic, Entertainment Tent

DON’T FORGET!

$ Gillette Unlimited Rides – $20 Bracelet on sale 3:00-10:00pm on Thursday & Friday.

Gift Shop

Stop by and purchase your pins, mugs, t-shirts, etc.

Find us in Floral Hall or inside the Oval Track, just south of the Pulling Arena.

© Union Agricultural Society | 1 Fairgrounds Lane, Tunbridge, VT 05077 | 802.889.5555 email | Privacy Policy | Web consulting by Rick Scully